İkiz Bebek Bakımı
12 Temmuz 2024

İkiz Bebek Bakımı


İkiz bebek bakımı, oldukça zor ve yıpratıcı bir süreçtir. İkiz bebekler de tıpkı diğer bebekler gibi doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmek zorundadırlar. Peki, annenin sütü iki bebeğe birden yeter mi, yetebilir mi? Tek bebek sahibi olan anneler dahi sütünün yetip yetmeyeceği telaşına düşerken, ikiz bebeği olan anneler ne yapsın? Uzmanlar, anne sütünün iki bebeğe de yeteceğini söylemektedir. Annenin süt üretebilmesi için vücut olarak yorgun olmaması gerekmektedir. Ancak bebeklerin kilo alımında bir problem var ise tavsiyelere gerek duyulabilir.

İkiz bebekler, ilk 5-6 ay birbirlerini tanımıyor gibi davranmaktadırlar. Bu durum, ailelerin de dikkatini çeken bir durumdur. İkiz bebekler, altıncı aydan sonra gerek kendilerini gerekse ikizlerini keşfederler. İkiz bebekler arasındaki iletişim, 1 yaşından itibaren güçlenmeye başlarken, bu iletişim iki yaşından itibaren bir ekip çalışmasına dönüşür. İkiz bebekler, aralarında sadece kendilerinin anladıkları bir dil geliştirirler.

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İkiz bebeklerden biri diğerine göre zayıf veya kısa olabilir. Ancak aile bireyleri, ikiz bebekler arasında bir kıyas yapmamalı ve bu duruma çok dikkat etmelidir. İkiz bebekleri iki ayrı kişilik olarak kabul etmelidirler. İkiz bebeklerden birinin sevdiği yemeği diğer bebeğin de sevmesi, birinin uyuduğu saatte diğer bebeğin de uyuması gerektiği düşüncesi beklenmemelidir. Bebeklerden birinin gelişimi diğerine göre gerideyse yahut yavaş ise erkenden önlem alınması gerekmektedir.

İkiz bebekler çok fazla kucağa alıştırılmamalıdır. Çünkü ilerleyen süreçte anne bunun çok sıkıntısını yaşayabilir. İki bebeği de aynı anda sürekli kucakta tutmak, belki doğdukları zaman mümkündür ama ilerleyen dönemde bu imkânsız bir hal alacaktır. Annenin yahut bebeklere bakan kişinin ikiz bebeklerle evde yalnız kalabileceği unutulmamalıdır. Eğer ailenin durumu müsait ise bebeklere alınan her şeyin ikişer tane olmasında fayda vardır. Çünkü iki bebeğin de aynı anda sabitlenmesi gereken zamanlar olacaktır. Bebekler doğdukları andan itibaren aynı odada yani kendi odalarında yatırılmalı ve tek başlarına müdahale edilmeden uyumaları sağlanmalıdır.

İkiz bebeklerin gece uyanmalarında veya sabah uyanmalarında birbirinin seslerinden dolayı erken uyanmalarını, rahatsız olmalarını engellemek için bebekler sesli ortamlarda uyutularak gürültüye alıştırılmalıdır. Eğer yine ailenin imkânı var ise bebeklere alınan oyuncaklar da aynı ve ikişer tane olmalıdır. Böylelikle oyuncak kavgasının önüne geçilir. İkiz bebeklere mümkün olduğunca birbirlerini erken fark etmeleri sağlanmalıdır. Bunu yaparken yataklarını yan yana koyabilir, karşılıklı mamalarını yedirebilirsiniz. Çünkü böylelikle birbirlerini oyalama çabasına gireceklerdir. Böylelikle anne de rahat nefes alabilir.

İkiz bebekler belirli zamanlarda ayrı ayrı mekanlarda bulundurulmalıdır. Bebeklerden biri anne ile parka giderken diğer bebek baba ile markete gitmelidir. Böylelikle ikiz bebekler bir bütün olmadıklarını, farklı bireyler olduklarını keşfederler ve bu duygu onlara yerleşir. Yine kıyafet giydirirken de bu duygu onlara yaşatılmalıdır. Mesela aynı modelin farklı farklı renkleri giydirilmelidir ya da model de rengi de farklı olabilir. İkiz bebeklere sahip bireyler evden çıkarken rahatça çıkabilmeli, psikolojik açıdan rahat olmalıdır. Yoksa evde bebeklerle yaşamak zorunda kalınabilir. İkiz bebeklerin ayda 1-2 defa anneanne veya babaannede kalması sağlanmalıdır. Bu hem anne ve babayı rahatlatır hem de acil durumlarda bebeğin yatağından başka bir yerde uyuyamaz ya da bende ayrı duramaz düşüncesini çürütür.

İkiz Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz bebek bakımı sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Her bebek ayrı bir birey olarak kabul edilmeli ve kişisel ihtiyaçlarına saygı gösterilmelidir.
  • İkiz bebekler arasında kıyas yapılmamalı ve her birinin gelişimi bireysel olarak değerlendirilmelidir.
  • Annenin fiziksel ve mental sağlığına dikkat edilmeli, yeterli dinlenme ve destek sağlanmalıdır.
  • Bebeklerin odası güvenli ve rahat bir uyku ortamı sağlamak üzere düzenlenmelidir.
  • İkiz bebeklerin sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemek için birlikte oynama ve keşfetme fırsatları sunulmalıdır.

İkiz bebek bakımı, zorlu ancak aynı zamanda ödüllendirici bir süreçtir. Bu süreçte anne ve baba, birbirlerine destek olmalı ve gerektiğinde profesyonel yardım almalıdır. Bebeklerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümeleri için düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

20 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

14 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

14 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

4 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

4 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bebek Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Hasta Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Hasta Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Güncel

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi

Güncel

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?